9 vyzkoušených způsobů jak opravit a zachránit zničené vlasy

znicene a polamane vlasy

Vlasy se bohužel dají velice rychle poškodit a zničit. Přivést je zpět k životu už naopak zabere mnohem více času. My pro vás máme tipy, jak zničené vlasy co nejrychleji zachránit.

znicene-vlasy2-trichologie

1. Včasné rozpoznání problému je hlavní při opravě zničených vlasů

Jsou vaše vlasy bez života a ztratily lesk? Máte roztřepené vlasy a konečky? Cítíte, že s vlasovou pokožkou není vše v pořádku? Pokud odpovíte ano na dvě z těchto otázek, začněte to řešit. V následujících 9 bodech zjistíte, jaké zlozvyky odstranit a jak lépe pečovat o vlasy. Pokud si stále nebudete jistí, objednejte se na trichologické vyšetření a poraďte se s odborníkem přímo přes vlasy, od toho tu jsou!

ostrihat-znicene-vlasy-1024x683

 2. Dobrý střih může oživit zničené vlasy

Pokud vaše vlasy připomínají spíše slámu, není o jejich poškození pochyb. Jako první jim můžete pomoci zastřižením konečků. Ty bývají nejvíce poškozené a způsobují opticky největší ztrátu – jsou totiž nejstarší a byly vystaveny nejvíce negativním vlivům.

Jestli jste odvážnější a půjdete do radikálnějšího střihu – tím lépe. Důležité je vědět, že vlas je mrtvý a nemá schopnost obnovy. Našim hlavním cílem je, aby nové vlasy byly zdravé, včetně zdravých odrostů.

Nový střih by měl být doplněn šetrnou péčí pro poškozené vlasy. Existují složky vlasové kosmetiky, které umí praskliny krátkodobě vyplnit a zamaskovat tak jejich poškození. Další péče by měla obsahovat kondicionér, který šampon doplní. Šampony 2v1 nejsou nejvhodnější, protože šampon těžko plní zároveň úlohu odstranění nečistot a opravu vlasů.

znicene-vlasy-teplem-zehleni

3. Vysoká teplota spolehlivě ničí vlasy

Fénování, kulmování a narovnávání vlasů pod vysokou teplotou narušuje strukturu vlasů a je to nejčastější příčina zničených vlasů. Ačkoliv je dokázáno (odkaz na studii), že fénování vlasů jim škodí méně než samovolné uschnutí, tak zároveň vysoké teploty kolem 80 C a více vlasy poškozují.

Vlasy fénujte alespoň ze vzdálenosti 15 cm a používejte nejnižší tepelný stupeň nad studeným vzduchem. Fénem pravidelně pohybujte a nenechte horký vzduch dlouho působit na jedno místo. Pokud už musíte, tak před tepelnou kulmou nebo žehličkou použijte ochranný olejíček. Mezi jednotlivými značkami nejsou příliš velké rozdíly. Nicméně vlasům je určitě lépe bez těchto zásahů.

Vysoušením pomůžete nejen vlasům, ale i vlasové pokožce, která nemá ráda dlouhé působení vody.

znicene vlasy barvenim

 

4. Rozlučte se s barvením a odbarvováním již zničených vlasů

Titulek mluví za vše. Odbarvováním vlasů se chemicky vlas otevírá jako když rozbalujete svázaný vánoční stromeček a doslova z něj vysypeme pigment ven. Díky tomu zesvětlá a můžeme přidat jinou barvu, vlas musíme opět uzavřít a tím vlasy obarvíme (velmi zjednodušeně).

Pokud často vlas otvíráme a zavíráme, ztrácí svůj zdravý vzhled a je to druhá nejčastější příčina zničených vlasů.

Pokud musíte barvit, je lepší zajít ke kadeřníkovi. Nejde ani tolik o to, že jejich barvy jsou lepší…největší rozdíl je ve zkušenosti a síle použitého peroxidu při odbarvování. Zkušený profesionál ví, že musí hodně ubrat, když pracuje s poškozenými nebo již odbarvovanými vlasy. Dobrou volbou je přidání Olaplexu při barvení. Barvy z drogerie bývají naopak vyvíjeny tak, aby obarvily každý vlas každého zákazníka, a jsou proto agresivnější.

Ještě lepší variantou je přeliv, který je k vlasům šetrnější. Jeho nevýhodou je, že nevydrží tak dlouho a nedocílíte velkých změn v odstínech.

5. Šampon a kondicionér pro zničené vlasy

Pokud chcete používat přírodní přípravky, měli byste vědět, proč to děláte a kdy je pro ně vhodná doba. Kopřiva ani březová voda bohužel vlasy neopraví a ani jejich poškození nezamaskují…

Aby kosmetika měla rychlý efekt, je potřeba, aby obsahovala látky, které vlasy obalí a zacelí jejich šrámy. Tuto roli splní nejlépe nyní trochu démonizované silikony. Důvodem proč je jejich použití tak kontroverzní je zejména fakt, že není silikon jako silikon. Naše doporučení mají silikony rozpustné ve vodě, které vlasům dodají lesk, ale zároveň nezanesou vlasovou pokožku. Tyto silikony se označují jako WATER SOLUBLE.

Vlasy a vlasová pokožka by se měly mýt 2-3 týdně. Většina z nás žije v znečištěném prostředí a na vlasové pokožce se usazují veškeré nečistoty z ovzduší + kožní maz a pot. Toto není kombinace, kterou bychom chtěli vystavovat naší pokožku celý týden nebo dokonce déle.

6. Stylingové přípravky pomohou zničení vlasů zakrýt

Zničené vlasy se lépe schovají v jednoduchém účesu, vyhněte se složitým kreacím, při kterých se musí použít oblaka laku a fixačních sprejů. Ty se usazují na pokožce a mohou přispívat k dalším problémům.

Naopak ale přiměřené množství hydratačního gelu na vlasy nebo vlasového mléka mohou být ku prospěchu. Nejen, že ochrání vlasy před vysoušením, ale ještě dodají lesk a částečně slouží jako maskovací síť poničených vlasů.

7. Zapomeňte na zažehlovací masky do zničených vlasů

Z předchozích bodů víte, jak o poškozené vlasy pečovat, ale stále se setkáváme s postupy, které ze zničených vlasů udělají skutečnou pohromu. Keratinová ošetření se zažehlují do vlasů pod vysokou teplotou a vlas sice navenek naleští, ale uvnitř jej úplně spálí. Maska se pak postupně vymývá a odhaluje ještě horší stav vlasů než předtím.

Prodlužování vlasů je také velmi nešetrné a dokud vlasy neuzdravíte, raději se mu vyhněte.

Když už musíte, sáhněte raději po ošetření, které není podmíněno zažehlováním.

Nedoporučujeme ani masky z domácích kuchyní a receptářů. Na druhou stranu ale nezpůsobí vlasům ani žádnou újmu, takže od experimentování vás odrazovat nemusíme. Pokud by nějaká skutečně fungovala, napište nám prosím, rádi ji vyzkoušíme.

Náš tip: Zjistěte Proč se vlasy třepí.

8. Zničené vlasy si zaslouží extra ochranu před sluncem a vodou

Pokud jste plavci, tak doporučujeme nosit do bazénu koupací čepici. Chlor ve vodě napomáhá k poškozování struktury vlasů. Pomáhá i vlasy před vstupem do bazénu namočit ve sprše, aby se nasákly a nevstřebaly tolik chlorované vody.

Po plavání si umyjte vlasy šamponem a vysušte fénem.
Vlasy chraňte i před sluncem pomocí pokrývky hlavy nebo/a olejíčku s UV faktorem.

Další tipy pro ochranu vlasů v létě najdete v samostatném článku.

potraviny pro znicene vlasy


 9. Zdravý organismus vede ke zdravým vlasům

Vlasy jsou korunou krásy, ale rychle se na nich odrazí nezdravý životní styl. Největšími překážkami ke zdravým vlasům jsou: kouření cigaret, nedostatečný pitný režim, nevyvážená strava, ale i drastické diety mohou zhoršit kvalitu vlasů. Vlasy nejsou pro nezbytně nutné pro naše přežití, a když organismus nemá dostatek síly, s klidem je hodí přes palubu.

Doporučené potraviny pro zdravé vlasy jsou například: losos, ořechy, rozmanitost v ovoci i zelenině – prostě vyvážená strava. Pokud bychom museli vypíchnout jednu potravinu, byly by to právě ryby, které se v našich končinách konzumují velmi málo.

Potravinové doplňky většinou nepomohou, ale ani vám nemohou ublížit, proto se nemusíte bát experimentovat. Podle studií ale například předávkování selenem má stejný efekt jako jeho nedostatek – padání vlasů.

Potřebujete-li poradit s kvalitou vlasů, zeptejte se nás v komentáři.

Podívejte se na 10 nejčastějších chyb při péči o vlasy – vyvarujte se jich!

10 CHYB KTERÝMI NIČÍTE VLASY

chyby a znicene vlasy

Od stylingu až po péči o šedivé vlasy –toto jsou nejčastější chyby, na které trichologové upozorňují své klienty.

Někdy nevědomky pomaličku sklouzneme k nevhodné péči o své vlasy. Zjistili jsme pro vás, jaké jsou nejčastější chyby při barvení, česání a stylingu zdravých i poškozených vlasů.

1. Použijte správný kartáč

Kutikula (vrchní obal) pomáhá udržovat vlasy silné a pružné a chrání vnitřní kůru před ztrátou vlhkosti a poškozením. Na rozdíl od kožních buněk se vlasové buňky neobnovují. Takže jakmile je kutikula poškozena, už se neobnoví. Proto je důležité minimalizovat opotřebení této vrchní vrstvy vlasu.

Jednou z nejčastějších příčin poškození kutikuly jsou kartáče z kančích štětin. Ty mohou vyloženě odtrhovat části vlasové kutikuly, oslabovat vlasové prameny a zvyšovat jejich pórovitost. Namísto toho zvolte kartáč, který má plastové, zaoblené špičky. Populární a šetrné jsou také kartáče Tangle teezer. Můžete si i vypomoci  vlasovým olejíčkem, který pomůže vyhlazovat a uzavřít strukturu vlasu před kartáčováním. Když je kutikula naopak otevřena, vlasy mají tendenci se zacuchávat a drhnou o sebe jako suchý zip.

Celý článek

Lámání vlasů a třepení konečků- Proč se vlasy třepí a co se s tím dá skutečně dělat?

poskozene_vlasy_lamave

Jak uzdravit roztřepené vlasy? Jak zachránit roztřepené konečky?

Zaprvé si musíme uvědomit, že vlas je mrtvá tkáň. Není proto možné mu dodat nějakou zázračnou výživu, aby se zacelily.

poskozene_vlasy_lamave

Proč se vůbec vlasy třepí?

Vlasy se nejvíce ničí při chemickém barvení. Při odbarvování vlasu se díky peroxidu vlas otevře a vysype se z něj pigment. Tím nám vlas zesvětlá a můžeme jej tak nechat nebo do něj vložit jiný pigment. Dalším cílem je vlas opět uzavřít, ale to už se nám nikdy nepovede na 100 %. Pokud takto vlas odbarvíme několikrát za sebou, je jeho povrch čím dál tím více otevřený = roztřepený.

Bohužel neexistuje žádná zázračná metoda jak takový vlas opět zcela uzavřít. Můžeme ale udělat dvě věci. Vlasy potáhnout další vrstvou, aby se poškození zamaskovalo a zajistit, aby se nově rostoucí vlasy již netřepily.

Proč se třepí nejvíce právě vlasové konečky?

Celý článek

Jaký je nejlepší fén pro vaše vlasy?

Nejlepší fén by měl splňovat několik základních požadavků a mít něco navíc. Takový fén jsme našli a rádi bychom se podělili o naší zkušenost s fény Bio Ionic. Kvalitní fén by měl být dostatečně výkonný a ionizační.

Bio-Ionic-Power-Light
Bio-Ionic-Power-Light

Co jsou to ionizační fény Bioionic?

Ve fénu probíhá něco na způsob elektrolízy, která nabíjí všechny ionty kladně, což navzájem od sebe odpuzuje veškeré atomy. V tomto případě atomy vody. Ty se títo procesem rozdělí na malinké částice (kapičky), které pronikají do vlasů. Tím je velmi silně hydratují a zacelují. Pomáhají tak dostat se do vlasů i různé jiné hydratační a vyživující přípravky.

Toto vše má další velmi zajímavý přínos. Díky tomu, že vlasy jsou výrazně hydratované (mokré), tak neelektrizují!

Popsáno je to trochu odborněji v následujícím obrázku, ačkoliv my si myslíme, že to lépe vysvětlujeme my. 🙂

bioionic ionty technologie

Nošení čepice a padání vlasů – pravdy a mýty

Často slýcháme diskuze ohledně nošení zimních čepic, kšiltovek nebo třeba paruky – jestli mohou způsobit padání vlasů.

Zimní čepice a padání vlasů

Klasický kulich je k vlasům relativně šetrný. Zimní čepice je volná a nepne pevně k pokožce, nedusí vlasy a většinou se v zimě pod čepicí nepotíme. Není tedy důvod riskovat v zimě nachlazení a pokrývce hlavy se vyhýbat.

Kšiltovky a padání vlasů

Ležérně nasazený klobouk ničemu neškodí
Ležérně nasazený klobouk vlasům neškodí

Kšiltová čepice už může být nebezpečnější. Pokud ji máme na hlavě velmi silně utaženou, tak může neúměrně tahat za vlasy a vyškubávat je. Pokud nemá odvětrávání, nosíme ji mnoho hodin denně, v horkém počasí a máme pokožku se sklonem k nadměrnému maštění, tak takové podmínky našim vlasům rozhodně nebudou prospívat. Pokožka musí být čistá a mít šanci dýchat.

Paruky a padání vlasů

Paruky mohou dusit již tak velmi poničené folikuly. Zejména v letních měsících se pod parukou pokožka může hodně pařit a to nové vlasy k životu nevyburcuje.

Pevné culíky a padání vlasů

Podobně jako příliš utažené kšiltovky, stejně tak velmi pevné culíky nedělají vlasům dobře. Můžeme tím způsobit i ložiskovou alopecii, kdy se nám skupinky vlasů vytrhají a díky mechanicky poškozeným folikulům v těchto místech nové vlasy odmítají růst – nebo jsou velmi slabé, nevyrostou do normální délky a předčasně tyto vlasy vypadávají.

 

Čepice tedy v drtivé většině nejsou nebezpečím pro naše vlasy. Je to spíš přehnaný mýtus. Myslíme si, že je způsoben tím, že mnoho plešatých mužů čepice nosí a dochází tak k záměně příčiny a důsledku. Podle dermatologů není úplně vhodným doplňkem turban, který je také často velmi pevně „přivázán“ na vlasovou pokožku a nedovoluje ji přirozeně dýchat. Tento problém v našich zeměpisných šířkách zatím ale není rozšířen.  🙂