Zinek je stopový prvek nezbytný pro naše celkové zdraví a je obzvláště důležitý pro zdraví našich vlasů.
Přečetli jsme mnoho studií a zkoumali jsme současné názory zahraničních odborníků. Vycházíme ale i z trichologické praxe a zkušeností našich zákazníků. V tomto článku se dozvíte:
Od stylingu až po péči o šedivé vlasy –toto jsou nejčastější chyby, na které trichologové upozorňují své klienty.
Někdy nevědomky pomaličku sklouzneme k nevhodné péči o své vlasy. Zjistili jsme pro vás, jaké jsou nejčastější chyby při barvení, česání a stylingu zdravých i poškozených vlasů.
1. Použijte správný kartáč
Kutikula (vrchní obal) pomáhá udržovat vlasy silné a pružné a chrání vnitřní kůru před ztrátou vlhkosti a poškozením. Na rozdíl od kožních buněk se vlasové buňky neobnovují. Takže jakmile je kutikula poškozena, už se neobnoví. Proto je důležité minimalizovat opotřebení této vrchní vrstvy vlasu.
Jednou z nejčastějších příčin poškození kutikuly jsou kartáče z kančích štětin. Ty mohou vyloženě odtrhovat části vlasové kutikuly, oslabovat vlasové prameny a zvyšovat jejich pórovitost. Namísto toho zvolte kartáč, který má plastové, zaoblené špičky. Populární a šetrné jsou také kartáče Tangle teezer. Můžete si i vypomoci vlasovým olejíčkem, který pomůže vyhlazovat a uzavřít strukturu vlasu před kartáčováním. Když je kutikula naopak otevřena, vlasy mají tendenci se zacuchávat a drhnou o sebe jako suchý zip.
Na trichologii se v Praze specializuje Salon FAME. Na trichologické vyšetření se zde věnuje tricholožka Hanka Kubištová.
Na trichologické vyšetření zde mají vyhraněnou samostatnou místnost, takže konzultace a vyšetření probíhá v soukromí. Nehrozí tedy zvídavé pohledy jiných klientů. Trichologii zde provádí pomocí speciálního japonského mikroskopu, který digitálně 500x zvětší vlasovou pokožku a zobrazí detail vlasu na monitoru před Vámi. Tricholog podle svých zkušeností a znalostí zhodnotí nejen samotnou pokožku, ale i jednotlivý vlas a vlasový kořínek. Zároveň Vám vysvětlí, co přesně vidíte, a určí, kde je chyba.
Trichologické vyšetření je naprosto bezbolestné a není nijak obtěžující. Tricholog se Vás během 20 minut bude také ptát na doplňující informace o Vašich stravovacích návycích, jak pečujete o vlasy nebo jaké léky užíváte. Obvyklá objednací doba je týden až 14 dní.
Před návštěvou je lepší si jeden až dva dny nemýt vlasy, aby tricholog lépe viděl, jak pracuje Vaše vlasová pokožka.
Brit se stal prvním Evropanem, kterému transplantoval vlasy robot
Tento robot má rapidně zvýšit efektivitu a míru úspěšnosti při transplantaci vlasů klientům s androgenní alopecií.
Americký chirurg Craig Ziering, který je otcem myšlenky tohoto postupu pro transplantaci říká, že tento robot kombinuje umění chirurga s mechanickou přesností stroje.
„Jsme schopni až o 50% efektivněji vyjmout štěpy v porovnání s ruční metodou“, říká Dr.Craig. Tento robot dokáže posbírat 500 štěpů za hodinu. To je jeho jediná práce. Zbytek transplantace již pokračuje normální cestou – ručním vkládáním vlasových štěpů chirurgem. Robot má také snížit dobu hojení pokožky po transplantaci.
Cena robotické transplantace vlasů
Klasická transplantace vlasů trvá zhruba 4 hodiny. Tento robot umí pouze odebírat štěpy, což je jen polovina práce. Pokud má tedy být o 50 % rychlejší, mohl by ušetřit až hodinu práce. „Robotický transplátor“ ale není zdarma, takže předpokládáme, že cenu nesníží o více než 10 %. Pravděpodobně budou transplantační kliniky spíše propagovat jeho bezchybnou práci, což může být velká výhoda.
Jak vypadá robotická transplantace vlasů v praxi? Podívejte se na video. Zdá se to být opravdu celkem jednoduché a hlavně přesné.
Jelikož se nám sešlo již mnoho dotazů, jak vlastně trichologické vyšetření vypadá, rozhodli jsme udělat stručnou osvětu.
Jednotliví trichologové mohou postupovat samozřejmě různě. Toto berte pouze jako základ toho, co by nemělo při trichologickém vyšetření chybět.
Většina trichologů pracuje s trichologickou kamerou. Jedná se o takový digitální mikroskop, který nemá pevný podstavec, ale dá se pohodlně přiložit k vlasům a vlasové pokožce. To co nasnímá, zvětší cca 250x a promítá na televizi nebo monitor před Vámi.
Co se z trichologického vyšetření zjistí?
Z toho co vidíte, tricholog čte příběh vašich vlasů. Podívá se na strukturu samotných vlasů. Zkoumá detailně pokožku, na které vidí například jednotlivé vlásečnice – pokud je pokožka správně prokrvena.
Poté vytrhne jeden vlas a podívá se na kořínek. Jaký má tvar, velikost, jestli není obalen mazotokem.
Mezitím si s vámi povídá a hledá příčinu problému – pokud nějaký je.
To vše vidí dnes a denně a tak pozná z vlasů i váš životní. Například, že máte za sebou drastickou dietu nebo že holdujete spíš kávě než vodě, atd.. To vše může silně ovlivnit zdraví vlasů a pokožky.
Pro koho je trichologické vyšetření dobré?
Pro každého. Pro každého, koho zajímají jeho vlasy a pokožka. Ať už s nimi máte nějaký problém nebo ne. Tricholog je tu od toho, aby provedl diagnostiku a objektivně vás informoval. Tricholog je zvyklý vídat jak naprosto zdravou pokožku, tak i velmi „rozjeté“ lupenky. Nemusíte mít tedy před ním strach nebo se stydět. Je to profesionál.